top of page

Čo sú to kineziologické tejpovacie pásky a ako fungujú?

Bolesti šliach, preťažené kosti, natiahnuté svaly. S týmito a ďalšími problémami sa stretávajú snáď všetci profesionálni i rekreační športovci, bežci, či aktívni ľudia. Kvôli nepríjemným bolestiam, ktoré si ľahko spôsobíme, ale už ťažšie sa ich zbavíme, si často na dlhé obdobia musíme oddýchnuť od pravidelného pohybu. Kto s tým má skúsenosti, vie, že stratená kondícia sa dobieha ťažko. A ešte ťažšie sa zbavuje kíl navyše.


Možno ste už tieto farebné pásiky videli na viacerých bežcoch, tenistoch, či iných športovcoch vo svojom okolí a pýtali ste sa samých seba na čo slúžia. Vedzte, že nejde o žiaden módny výstrelok, ale o skvelú pomôcku, ako odbúrať bolesti svalov a kĺbov. Kineziologické tejpy, alebo aj kinezio tejpy sú športové elastické pásy, ktoré zlepšujú funkcie svalov, kĺbov a šliach. Tieto pásky majú blahodárne účinky na hojenie, zbavujú sa opuchov a výronov, zlepšujú krvný obeh a sú mimoriadne vhodné nielen pre športovcov, ale aj pre ľudí s ťažkosťami pohybového ústrojenstva.Od skromných začiatkov až po olympijské zlato

Za kineziologické tejpovacie pásky vďačíme americkému chiropraktikovi menom Kenzo Kase. Ten chcel v sedemdesiatych rokoch minulého storočia nahradiť dovtedy bežnú atletickú pásku materiálom, ktorý by svojim vlastnosťami čo najviac napodobňoval ľudskú pokožku. Kineziologické tejpy od tohto obdobia využívali lekári, tréneri aj viacerí športovci, no stále išlo o pomerne neznámu techniku. To sa však navždy zmenilo vďaka letnej olympiáde v Pekingu v roku 2008 a volejbalistke Kerri Walshovej. Tá získala v Pekingu svoje druhé olympijské zlato a to aj vďaka používaniu kineziologickej pásky. Vďaka televíznym prenosom z tohto turnaja sa správa o prospešnosti tejto techniky dostala do celého sveta. Aj vďaka tomu dnes kineziologické pásky neodmysliteľne patria k svetu vrcholového športu.

Tajomstvo je v zložení

Za svoju skvelú elasticitu vďačia kineziologické tejpovacie pásky unikátnemu zloženiu. Každá páska sa skladá z jedinečnej kombinácie bavlny, spandexu a lepidla. Naproti tomu bežnú atletickú pásku tvorí len bavlna, kvôli čomu stráca na elasticite a trvácnosti. Atletická páska v prvom rade slúži ako opora pre bolestivý kĺb. Kineziologické tejpy sa na druhej strane dokážu natiahnuť až o 40 percent svojej dĺžky, čím jednak vytvoria vhodnú oporu pre kĺb, kosť, sval, či šľachu, no na druhej strane nijako neobmedzujú vaše telo v pohybe.

Ako v skutočnosti fungujú

Kineziologická páska funguje na viacerých úrovniach. Ak ste utrpeli zranenie alebo chorobu, ktorá môže za zníženú funkčnosť a pohyblivosť časti vášho tela, potom sú tieto pásky presne to, čo potrebujete. Kinezio tejpy ovplyvňujú samotný vstup senzorického nervového systému do kože, kĺbov, či svalov. Jednou z ich ďalších výhod je, že zlepšujú interakciu medzi pokožkou a základnými štruktúrami. Takýmto spôsobom pomáhajú vynulovať obvody časti nervového systému, následkom čoho sa výrazne zníži bolesť a svalový kŕč. Tejpovanie pomáha vytvárať rovnováhu v nervových obvodoch vo svaloch, šľachách, či pokožke. Takýmto spôsobom môžete výrazne znížiť opuch, či zlepšiť funkčnosť vašich svalov. Netreba však zabúdať ani na blahodárne účinky, ktoré majú tejpy na liečenie jazvových tkanív a úpravu kĺbových polôh po zraneniach.

Každému jeho pásku

Na trhu dnes nájdete viac ako 60 druhov tejpovacích pások. Niektoré z nich sú určené na zlepšenie športového výkonu, iné zas na liečbu lymfedému (lymfatický opuch častí mäkkých tkanív tela), či opuchu. Syntetické pásky sú vhodnejšie na dlhšie vzdialenosti, či náročnejšie športové výkony (maratón, triatlon a pod.). Bavlnené pásky sú jemnejšie a majú menšiu podpornú kvalitu.


Ak máte zdravotný problém, obráťte sa na jedného z našich fyzioterapeutov, ktorý vám odporučí kineziologickú pásku presne podľa vašich potrieb.

Comments


bottom of page