Čo je ultrazvuková terapia?
Ultrazvuková terapia využíva zvuky s vysokou frekvenciou a intenzitou, ktoré premieňa na mechanickú a tepelnú energiu. Pri liečbe sa najprv pokožka potrie vrstvou vodivého gélu a následne sa na ňu priloží alebo striedavo prikladá aplikačná hlavica zariadenia. V niektorých prípadoch sa môže ultrazvuková liečba robiť v nádobe s vodou.
Vtedy sa pod vodou nachádza ošetrovaná časť tela aj hlavica liečebného zariadenia. Hĺbka liečenej oblasti sa pohybuje medzi 2 a 6 cm. Miesto, spôsob, trvanie a frekvenciu liečby musí predpísať lekár. Riadna liečba zvyčajne trvá do 12 minút a môže ju viesť fyzioterapeut alebo vyškolená zdravotná sestra.
Ako ultrazvuková terapia pomáha?
Molekuly absorbujú približne tretinu ultrazvukovej energie, čím dochádza k istému druhu mikromasáže a zahrievaniu vybraných tkanív. Dochádza k uvoľneniu svalov a zlepšuje sa krvný obeh a metabolizmus tkanív. Následne sa zmierňujú bolesti, stuhnutosť aj opuchy. Ultrazvukové vlny podporujú priebeh niektorých chemických reakcií v spojivových tkanivách, čím podporujú liečbu pomliaždenín a uvoľňujú stuhnuté tkanivá.