top of page

Bankovanie

Liečebná metóda stará ako egyptské pyramídy. Pod pojmom bankovanie rozumieme liečebno-masážnu metódu, ktorej korene siahajú až do obdobia staroveku. Liečitelia zo starovekého Egypta, Číny, Mezopotámie alebo oblasti Stredného východu ju dokonale poznali a používali pri liečebných procedúrach.Už v tej dobe si však bankovanie našlo cestu k bežným ľuďom, keďže sa ňou ľudia v domácich podmienkach zbavovali neduhov a ťažkostí.

Postupne sa však bankovanie začalo vytrácať z povedomia bežných ľudí. Až v dvadsiatom storočí začalo opäť naberať na popularite a zažilo obrodu, ktorá trvá dodnes.


Ako funguje bankovanie?

Bankovanie môžete poznať aj pod pojmom banková masáž alebo vákuová terapia.

Proces bankovania je postavený na racionálnom základe.


Základným prvkom pre pochopenie celého procesu a jeho liečebného a masážneho účinku je vákuum. Na problematické miesto vám terapeut priloží nádobky, tzv. banky na bankovanie. Priložením nahriatej banky vznikne podtlak (vákuum)

Pôsobením silného podtlaku sa banka prisaje na pokožku, pričom sa do banky vtiahne časť kože a podkožia. V danom mieste sa zrýchli cirkulácia krvi, tým pádom dôjde k lepšiemu okysličeniu. Začnú sa vo väčšej miere odplavovať škodlivé látky a zároveň sa zlepší aj látková výmena.

Samotné banky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Priekopníci bankovania a domáci liečitelia boli skutočne vynaliezaví, používali akýkoľvek vhodný dutý predmet počnúc kravským rohom, tekvicou, bambusom a mnohé ďalšie. V súčasnosti sa najčastejšie sa stretávame s bankami zo skla, gumy, silikónu a plastu.  Spôsob nahriatia banky ohňom sa samozrejme využíva len pri bankách zo skla. Pri ostatných typoch podtlak spôsobíme mechanicky, vytlačením vzduchu alebo použijeme vákuovú pumpičku.


Aké druhy bankovania poznáme?

V praxi rozlišujeme dva spôsoby bankovania: mokré a suché.

Pri oboch dodržiavame rovnaký základný postup, s tým rozdielom, že pri mokrom bankovaní je jemným rezom narušená integrita pokožky, zatiaľ čo pri suchom bankovaní využívame len efekt pôsobenia podtlaku v banke. Mokré bankovanie prebieha tak, že pred priložením banky je do pokožky urobený nepatrný rez skalpelom. Na miesto sa priloží banka, aby došlo k odsávaniu krvi.  Aj v dnešnej dobe si mokré bankovanie nachádza svojich priaznivcov. Aj keď nie je úplne preukázané, či pri tomto druhu bankovania dochádza k dôkladnejšiemu vyplaveniu škodlivých látok, toxínov alebo k čisteniu krvi. Suché bankovanie môže byť statické alebo dynamické. Počas statického bankovania terapeut nemanipuluje s bankami, účinok podtlaku je preto zameraný na konkrétnu oblasť. Pohybom baniek rozšírime oblasť pôsobenia. Dĺžka trvania procedúry je individuálna, najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí 20 – 45 minút.


Pozitíva prevládajú

Detoxikácia organizmu, uvoľnenie svalstva, zmiernenie bolestí, liečba svalových spazmov, redukcia celulitídy, blahodarný účinok na imunitný, nervový a lymfatický systém. Zlepšenie krvného obehu a činnosti srdca, prečistenie krvi a pozitívny vplyv na funkciu vnútorných orgánov. 


Očakávajte modriny

Zákon akcie a reakcie platí aj pri bankovaní. Pôsobením vákua pri aplikácii baniek vznikajú povrchové modriny (hematómy). Nie sú bolestivé, po pár dňoch úplne zmiznú.


Kedy sa bankovaniu vyhnúť?

Je potrebné si uvedomiť, že bankovanie nemusí byť vhodné pre každého. Konzultácia s lekárom alebo terapeutom je na mieste. Ak vás trápi horúčka, infekčné či vírusové ochorenie, rozhodne odložte terapiu na neskôr. Bankovaniu by sa mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy, ženy so silnou menštruáciou, ľudia v pokročilom veku, pacienti s hemofíliou, vysokým krvným tlakom a problémami s pokožkou.


Comments


bottom of page